بهترین سواحل ترکیه؛ ۱۵ ساحل زیبا که در ذهن شما باقی می‌مانند

بهترین سواحل ترکیه؛ ۱۵ ساحل زیبا که در ذهن شما باقی می‌مانند

یکی از جاذبه‌های طبیعی ترکیه که طرفدار زیادی بین توریست‌های کشورهای مختلف دارد سواحل ترکیه می‌باشد. در این مقاله به معرفی ۱۵ تا از بهترین سواحل ترکیه می پردازیم.

زیباترین سواحل ترکیه

سواحل زیبای غربی و جنوبی ترکیه در تابستان از گردشگران مختلف پر است. سواحل پرچم آب در ترکیه سالانه تعداد زیادی بازدید کننده از خارج و همچنین شهروندان سراسر ترکیه را به خود جلب می‌کند.

پاکیزگی سواحل و کیفیت امکانات در اژه و  منطقه مدیترانه به اندازه کافی بالا است تا بتواند با غول‌های گردشگری مانند فرانسه و اسپانیا در اروپا رقابت کند. علاوه بر این، این واقعیت که لیر ترکیه در مقایسه با یورو ضعیف است باعث شده تا اروپایی‌ها ترکیه را برای تعطیلات تابستانی انتخاب کنند.

سواحلی که به آن اشاره کردیم در شهرهای باستانی یا در نزدیکی آن‌ها واقع شده است. این ویژگی به بازدیدکنندگان این امکان را می‌دهد تا هم‌زمان از گردشگری دریایی، خورشید، شن و ماسه و فرهنگ لذت ببرند.

برخی از سواحل موجود در لیست ما به لطف ویژگی‌های تاریخی خود فضای شاعرانه ای را ارائه می‌دهند و همه آن‌ها را می‌توان یک بهشت پنهان نامید.

۱. دره پروانه – فتحیه (ماگلا)

 سواحل ترکیه - دره پروانه – فتحیه (ماگلا)

دره پروانه توسط صخره‌های بلند احاطه شده است و توسط خود طبیعت محافظت می‌شود. این دره به دلیل صدها گونه پروانه‌ای که در این منطقه زندگی می‌کنند به این نام نامگذاری شده است. این بهشت مخفی همچنین مکان آزادی طبیعت است که بازدیدکنندگان به طور جداگانه آن را انتخاب می‌کنند.

شما امکان دسترسی به دره پروانه را از راه زمینی ندارید و باید از طریق دریا به آن سفر کنید. به عنوان مثال می‌توانید با قایق به دره پروانه بروید. با این حال گزینه‌های دیگری نیز برای کسانی که می‌توانند صعود کنند وجود دارد. اگر یک ماجراجو هستید می‌توانید از صخره‌ها صعود کرده و به دره‌ برسید.

زمان در دره پروانه متوقف می‌شود و اینجا جایی است که می‌توانید از تکنولوژی فاصله بگیرید. این مکان یکی از مکان‌های منحصر به فرد است که می‌توانید زیبایی طبیعی را در آن احساس و مشاهده کنید. در این دره می‌توانید اقامت در چادر، خانه چوبی یا یک خانه ییلاقی را انتخاب کنید و  دنیای کاملا جدیدی را تجربه کنید.

اگر مایل هستید که از استانبول به اینجا به صورت هوایی سفر کنید فرودگاه دالان را به عنوان نزدیکترین فرودگاه به دره پروانه انتخاب کنید.

۲. ساحل اووابوکو- داتکا (مگلا)

 سواحل ترکیه - ساحل اووابوکو- داتکا (مگلا)

مورخ مشهوری به نام استرابون یک بار گفته است: «خداوند موجودات محبوب خود را به داتکا فرستاد تا آن‌ها بیشتر زندگی کنند». این سخن را درباره داتکا که محل اژه و مدیترانه است گفته است.

در داتکا واقع در دهکده Mesudiye سه خلیج وجود دارد که زیباترین این خلیج‌ها اووابوکو است. دو خلیج دیگر هایتبوکو و پالاموتبوکو هستند. تعداد زیادی خوابگاه و خانه‌های زیبا با یک باغ در این منطقه برای اسکان وجود دارد.

اووابوکو به عنوان یکی از بهترین سواحل بکر و دست نخورده ترکیه باقی مانده است و جایی است که  می‌توانید زندگی روستایی را به طور کامل در آن تجربه کنید. نزدیکترین فرودگاه به اووابوکو فرودگاه دالامان است.

رسیدن به مکان‌های زیبا کمی سخت است و این قانون درمورد اووابوکو نیز صدق می‌کند و جاده آن طولانی است. شاید به همین دلیل است که خیلی شلوغ نیست. بنابراین می‌توانید در این ساحل از آب آبی و شفاف لذت ببرید و تعطیلات آرامی داشته باشید.

۳. ساحل پاتارا- کاس (آنتالیا)

 سواحل ترکیه - ساحل پاتارا- کاس (آنتالیا)

ساحل پاتارا یکی از معدود مکان‌هایی است که Caretta تخم‌های خود را در آن قرار می‌دهد. بنابراین مستندهای بی‌شماری در اینجا فیلمبرداری شده است. همچنین طولانی‌ترین ساحل ترکیه به طول 18 کیلومتر و بسیار زیبا نیز می‌باشد.

در این ساحل بقایای معبد آپولو را نیز می‌توانید مشاهده کنید. ساحل پاتار همچنین به عنوان زادگاه سنت نیکلاس، یعنی بابا نوئل شناخته می‌شود. اگر مایل به بازدید از کلیسای اختصاص داده شده به بابا نوئل هستید می‌توانید به کلیسای سنت نیکلاس بروید.

۴. ساحل آکبوک- خلیج گوکووا (مگلا)

 سواحل ترکیه - ساحل آکبوک- خلیج گوکووا (مگلا)

خلیج گوکووا مانند یک جزیره گرمسیری به نظر می‌رسد که جنگل و دریا در میان کوه‌ها با همدیگر ملاقات می‌کنند. دریا از جایی شروع می‌شود که جنگل در این خلیج به پایان می‌رسد. علاوه بر این آبی که از تپه‌ها می‌افتد این مکان را زیباتر کرده است. شما می‌توانید در آکبوک سواحلی را بیابید که در هنگام شنا در آن‌ها بتوانید جنگل را نیز تماشا کنید.

این خلیج همچنین دارای مکان‌های کمپینگ برای برپایی چادر یا آوردن کاروان شما است. اگر می‌خواهید در هتل اقامت کنید نیز گزینه‌های بی‌شماری برای شما وجود دارد. در این خلیج که یکی از خاص‌ترین سوال در بین سواحل منطقه اژه است، از خلوص دریا شگفت‌زده خواهید شد.

خلیج آکبوک در شمال خلیج گوکووا واقع شده است. این خلیج از ماگلا 50 کیلومتر، از بدروم 6 کیلومتر و تا فرودگاه میلاس 70 کیلومتر فاصله دارد. به راحتی می‌توان از راه زمینی به خلیج آکبوک رسید.

۵. اولودنیز- فتحیه (مگلا)

 سواحل ترکیه - اولودنیز- فتحیه (مگلا)

ساحل اولودنیز علاوه بر ساحل زیبایی که دارد (که به عنوان دریای مرده نیز شناخته می‌شود) برای پایداری انواع موجوداتی که در آن زندگی می‌کنند حائز اهمیت است. این ساحل یک ساحل معروف در ترکیه است و مکانی را برای بازدیدکنندگان مهیا می‌کند که در میان لاک‌پشت‌های غول‌پیکر و سایر موجودات دریایی شنا کنند.

ساحل اولودنیز نام خود را با ساحل ساکت و بی‌باد توجیه می‌کند. علاوه بر این، این ساحل یک مکان شگفت‌انگیز برای عکس گرفتن است. ساحل بلشکیز نیز در مجاورت این ساحل قرار دارد. اولودنیز و بلشکیز در دامن تپه‌ای به نام باباداگ واقع شده‌اند. این منطقه همچنین برای پاراگلایدر مناسب است. هنگام پاراگلاید می‌توانید صدها ماجراجوی دیگر را در آن جا ببینید.

ویژگی‌های منحصر به فردی که ذکر شد گزینه‌های شگفت‌انگیزی برای عکاسان هستند. ما در پست‌های پیشین خود نیز از این مکان به عنوان یکی از مناطق عکاسی که بیشترین علاقمند را دارد یاد کردیم.

۶. ساحل کاپوتاس- کاس (آنتالیا)

 سواحل ترکیه - ساحل کاپوتاس- کاس (آنتالیا)

ساحل کاپوتاس یکی از شگفتی‌های طبیعت است که بین کالکان و کاس واقع شده است. هفت کیلومتر با کالکان فاصله دارد و این منطقه بیشتر توسط انگلیسی‌ها پر شده است. از آنجا که این ساحل زیر سطح جاده است تنها با پیاده‌روی می‌توانید به ساحل برسید. حتی اگر رسیدن به ساحل چالش برانگیز باشد اما خواهید فهمید که ارزش آن را دارد.

کاپوتاس به دلیل دریای فیروزه‌ای نه تنها در لیست بهترین سواحل ترکیه بلکه در بین بهترین‌های جهان نیز موجود است. از آنجا که هیچ کافه یا رستورانی در این منطقه وجود ندارد ایده خوبی است که غذای خود را همراه خود به ساحل ببرید. همچنین باید توجه داشته باشید که تمام سواحل خلیج کالکان جزء پرچم‌های آبی است. نزدیک‌ترین فرودگاه به ساحل کاپوتاس فرودگاه دالامان است.

۷. ساحل کیرالی- اولیمپوس (آنتالیا)

 سواحل ترکیه - ساحل کیرالی- اولیمپوس (آنتالیا)

ساحل سیرالی یک ساحل پرچم آبی است که در اولیمپوس واقع شده است و واقعا بی‌نظیر می‌باشد. بعد از گذر از محل ورودی موزه می‌توانید پس از طی 10 دقیقه پیاده‌روی در بین بقایای شهر باستانی به ساحل برسید.

کیرالی آب خنکی دارد زیرا آب موجود در بستر رودخانه باعث عمیق‌تر شدن آب در این منطقه شده است. بنابراین هم جو تاریخی و هم طبیعی را ارائه می‌دهد. باید توجه داشته باشید که دریا در اینجا کمی سنگی و شنی است. از آنجا که هیچ امکاناتی در این نزدیکی وجود ندارد، حوله‌های خود را با خود همراه ببرید.

این ساحل یک منطقه محافظت شده درجه یک است و می‌توانید خوابگاه‌های کوچک، خانه‌های درختی یا خانه‌های ییلاقی در این منطقه را در این منطقه احداث کنید. نزدیک‌ترین فرودگاه به کیرالی فرودگاه آنتالیا است.

۸. ساحل ایلیکا- کسمه (ازمیر)

 سواحل ترکیه - ساحل ایلیکا- کسمه (ازمیر)

ساحل ایلیکا تنها 5 کیلومتر با کسمه فاصله دارد و یک مکان منحصر به فرد است. در ایلیکا منابع آب گرم یعنی آب معدنی وجود دارد. بنابراین ساحل ایلیکا نام این آب معدنی را گرفته است. (ایلیکا در زبان ترکی به عنوان آب معدنی ترجمه می‌شود)

اعتقاد بر این است که این آب معدنی به معالجه روماتیسم، اختلالات پوستی، راشیت، کبد و مشکلات مربوط به مجاری ادراری کمک می‌کند. نزدیک‌ترین فرودگاه به این منطقه فرودگاه عدنان مندرس است که با ساحل ایلیکا 96 کیلومتر فاصله دارد.

۹. ساحل ایزتوزو- دالیان (مگلا)

 سواحل ترکیه - ساحل ایزتوزو- دالیان (مگلا)

ساحل ایزتوزو در نزدیکی دایلان در مگلا است و طول آن 4 و نیم کیلومتر است. این ساحل یکی از عجایب طبیعت است زیرا بین آب شور دریا و آب نرم قرار گرفته است.

با توجه به اینکه بزرگ‌ترین محل تخم‌گذاری لاک‌پشت caretta caretta ترکیه است این ساحل به عنوان ساحل لاک‌پشت نیز شناخته می‌شود. باید توجه داشته باشید که ساحل بین 8 شب تا 8 صبح بسته است تا باعث اختلال در لاک‌پشت‌ها نشود.

از طریق فرودگاه دالامان می‌توانید به ایزتوزو برسید و از دالیان تا این ساحل 20 تا 25 دقیقه راه است. این ساحل قطعا یکی از بهترین سواحل ترکیه است.

۱۰. ساحل آموس- مارماریس (مگلا)

 سواحل ترکیه - ساحل آموس- مارماریس (مگلا)

آموس یک نام یونانی است که به معنی معبد خدایان است. در این منطقه می‌توانید بقایای مربوط به دوران امپراتوری روم را پیدا کنید. همچنین به بازدیدکنندگان خود ساحل شگفت‌انگیزی را در داخل جنگل ارائه می‌دهد.

ساحل آموس در 25 کیلومتر مارماریس قرار دارد و به دلیل زیبایی طبیعی و همچنین ویژگی خاص خود به عنوان یک شهر باستانی بازدیدکنندگانی از سراسر جهان را به خود جلب می‌کند. هنگامی که زیبایی دریا با تاتر، آبشار، معبد و بناهای تاریخی کاملا حفظ شده تلاقی پیدا می‌کند، یک فضای افسانه‌ای تنها چیزی است که می‌توانید از آموس انتظار داشته باشید.

فرودگاه دالامان نزدیک‌ترین فرودگاه به آموس است که و 90 کیلومتر با منطقه فاصله دارد.

۱۱. ساحل آلتینکام- دیدیم (آیدین)

 سواحل ترکیه - ساحل آلتینکام- دیدیم (آیدین)

ساحل آلتینکام معروف‌ترین ساحل در دیدیم است و نام آن از شن‌های طلایی رنگ آن گرفته شده است. (آلتینکام به زبان ترکی به معنای شن‌های طلایی رنگ ترجمه می‌شود). در دیدیم سواحل بسیار زیبایی وجود دارد که یکی از بخش‌های آیدین است. با  این حال آلتینکام در مقایسه به سواحل دیگر محبوب‌ترین ساحل این منطقه است.

از آنجا که آلتینکا در تابستان مانند آهن‌ربا مردم را به خود جذب می‌کند، انواع امکانات اجتماعی در این منطقه وجود دارد که ممکن است فرد به آن نیاز داشته باشد. رستوران‌ها، کافه‌ها و کافه‌های ساحلی این امکان را به شما می‌دهد تا بتوانید در تمام طول روز اوقات خوبی را سپری کنید.

۱۲. ساحل اینچکوم- مارماریس (مگلا)

 سواحل ترکیه - ساحل اینچکوم- مارماریس (مگلا)

در جزیره‌ای به نام جزیره سدیر در ترکیه ساحلی به نام کلوئوپاترا وجود دارد که یک ساحل بی‌نظیر به دلیل داشتن شن و ماسه خالص است و فقط با قایق می‌توانید به این ساحل برسید.

اینچکوم همسوار این ساحل است که دریای آن مانند آکواریوم خالص و تمیز است. پایه دریا نیز در اینجا شنی است. بنابراین یکی از بهترین سواحل شنا در ترکیه  محسوب می‌شود. علاوه بر این می‌توانید تسهیلاتی مانند غذا، نوشابه، آفتابگردان و کابین را در این منطقه فراهم کنید.

شما می‌توانید با یک مینی‌بوس از روستای کاملیکا در مارماریس به این ساحل برسید. فرودگاه دالامان نزدیک‌ترین فرودگاه به اینچکوم است.

۱۳. ساحل سریمساکلی- ایوالیک (بالیکسیر)

 سواحل ترکیه - ساحل سریمساکلی- ایوالیک (بالیکسیر)

ایوایلیک یکی از محبوب‌ترین مقاصد برای کسانی است که می‌خواهند در ترکیه خانه تابستانی بخرند. گزینه‌های اقامتی زیادی در این منطقه وجود دارد که در تابستان بسیار محبوب هستند.

به لطف بزرگراهی که از استانبول تا ازمیر و پل اوسنگازی در دست احداث است، فاصله بین ایوایلی و استانبول به طرز چشمگیری کاهش یافته است.

ساحل سریمساکی با لطف آب خالص و ماسه‌های زیبا، زیباترین ساحل ایوالویک است. انواع و اقسام امکانات ناهار خوری و شنا را می‌توان به راحتی در این ساحل یافت.

آب در ساحل ساریمساکلی واقعا خنک است. آب اینجا حتی در ماه ژوئیه گرم نیست، بنابراین می‌توانید بعد از قدم زدن روی یک ماسه سوزان از دریای خنک در اینجا لذت ببرید.

۱۴. خلیج کادیرگا- اسوس (کاناکالا)

 سواحل ترکیه - خلیج کادیرگا- اسوس (کاناکالا)

کاناکالا یک مکان برای تعطیلات است که به چند دلیل برجسته است. اولین دلیل آن شهر باستانی اسوس معبد با شکوه اسوس است. دومین مورد جایی است که حماسه ایلیاد هومر در آن رخ داده است که در چانکاله می‌باشد.

پس از بازدید از این شهرهای باستانی، خلیج کادیرگا بهترین گزینه برای خنک کردن و گذراندن اوقات خوب است زیرا در نزدیکی این شهرهای باستانی است.

این ساحل به این دلیل کادیرگا نامگذاری شده است که نیروهای آسیب دیده نیروی دریایی عثمانی در این مکان توقف می‌کردند.

ساحل کادیرگا یکی از سواحل شمال ترکیه با ساحل سنگی طولانی است که خلیج گسترده و آب شفاف آن شایسته عنوا پرچم آبی است.

در این ساحل می‌توانید گزینه‌های اقامتی و امکانات زیادی را پیدا کنید که برای همه مقرون به صرفه باشد. باید به یاد داشته باشید که منطقه کمی بادی است و آب دریا در اینجا خنک است.

۱۵. خلیج گوموسلوک- بدروم (مگلا)

 سواحل ترکیه - خلیج گوموسلوک- بدروم (مگلا)

بدروم به عنوان محبوب‌ترین نقطه تعطیلات در ترکیه توجه را به خود جلب می‌کند. بهترین امکانات و زیباترین خلیج‌های ترکیه در بدروم واقع شده است. همچنین این منطقه بندر کشتی مسافرتی نیز می‌باشد. بنابراین هر ساله میلیون‌ها نفر را در خود جای می‌دهد.

هر خلیج در بدروم به نوبه خود متفاوت است. در حقیقت در بدروم نمی توان گفت کدام خلیج بهترین است. با این حال خلیج گوموسلوک خلیجی است که وقتی به آن می‌رسید حس می‌کنید که چقدر آرام و دست نخورده است.

گوموسلوک یک بندر امن است و اگر دوست دارید در بدروم باشید و از جو سرو صدای آن دوری کنید منطقه بسیار خوبی است. در اینجا موسیقی زنده به جای موسیقی ساحلی پخش می‌شود و زندگی در این شهر کندتر از شهرهای دیگر منطقه است.

همچنین می‌توانید در جاده سنگی ساخته شده در دوران باستان به جزیره خرگوش بروید. جزیره خرگوش را می‌توان از ساحل دید و می‌توانید با قدم زدن در وسط دریا به جزیره بروید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *